close
تبلیغات در اینترنت
انشا در مورد بار کج به منزل نمی رسد! / همراه متن و مقدمه
loading...

آلبف

انشا در مورد بار کج به منزل نمی رسد! / همراه متن و مقدمه انشا در مورد بار کج به منزل نمی رسد! / همراه متن و مقدمه انشا در مورد بار کج به منزل نمی رسد! / همراه متن و مقدمه انشا در مورد بار کج به منزل نمی‌رسد، یک نوع مَثَل‌نویسی است و مثل‌نویسی شیوه‌ای از بازآفرینی ضرب المثل است. در…

انشا در مورد بار کج به منزل نمی رسد! / همراه متن و مقدمه

ali بازدید : 13 جمعه 08 دي 1396 : 9:46 نظرات ()

انشا در مورد بار کج به منزل نمی رسد! / همراه متن و مقدمه

انشا در مورد بار کج به منزل نمی رسد! / همراه متن و مقدمه

انشا در مورد بار کج به منزل نمی رسد! / همراه متن و مقدمه

انشا در مورد بار کج به منزل نمی‌رسد، یک نوع مَثَل‌نویسی است و مثل‌نویسی شیوه‌ای از بازآفرینی ضرب المثل است. در مهارت مثل‌نویسی شما باید یک ضرب المثل را بخوانید و از طریق دایره المعارف‌ها ریشه ضرب المثل را پیدا کنید. (اگر دنبال کتاب مناسب درباره ریشه ضرب‌المثل‌ها می‌گردید گروه فرهنگ و هنر ستاره مجموعه دو جلدی «فوت کوزه‌گری» مصطفی رحماندوست را به شما پیشنهاد می‌دهد.)

در مرحله آخر خودتان به آن ضرب المثل و مفهوم آن شاخ و برگ بدهید. دقت کنید که نیازی نیست ریشه اصلی را در انشای خود بیاورید، همین که متن نوشته شده شما، مفهوم ضرب المثل را برساند کافی است.

در مطلب پیش رو، انشاهایی به شیوه مثل‌نویسی درباره «بار کج به منزل نمی‌رسد» برای شما نوشته‌ایم. در زمان نگارش انشاها به این نکته توجه داشتیم که بندهای مقدمه، بدنه اصلی و نتیجه گیری وجود داشته باشد.

عکس نوشته بار کج به منزل نمی رسد

انشا درباره بار کج به منزل نمی‌رسد به سبک حکایت

ضرب‌المثل‌ها جملاتی کوتاه هستند که از حکایت‌های قدیمی گرفته شده‌اند و شیوه درست زندگی کردن را به انسان‌ها می‌آموزند. یکی از این ضرب‌المثل‌ها «بار کج به منزل نمی‌رسد» است و داستان آن مانند مردی است که بار کج را به منزل نرساند.

در روزگار قدیم مردی جوان زندگی می‌کرد که بسیار به زرنگی معروف بود. این مرد لقب زرنگ را با دوز و کلک به دست آورده بود. هرجا که می‌توانست نقشه‌ای می‌کشید تا دیگران را فریب بدهد و کار خودش را پیش ببرد. هیچ توجهی به درست یا نادرست بودن کارهایش نداشت.

این مرد، پدری پیر و درستکار داشت که همیشه او را نصیحت می‌کرد:«اگر خواهان به سرانجام رسیدن کارها و موفقیت در برنامه‌هایت هستی، راست‌گو و راست‌کردار باش و باور داشته باش که ناراستی و حقه‌بازی عاقبت خوبی ندارد». اما او گوشش به حرف پدر پیر بدهکار نبود. می‌گفت:«می‌بینی که من از تو پولدارترم یعنی بهتر کار کرده‌ام».

روزی مرد جوان به در سرای همسایه‌اش رفت و گفت:«آنقدر بی‌پول شده‌ام که برای خرید غذا هم پول ندارم. می‌ترسم بچه‌هایم از گرسنگی هلاک شوند». مرد همسایه از آشنایان پدرش بود؛ گرچه می‌دانست که مرد جوان ممکن است به او حقه بزند، به خاطر پدرش و به دلیل حق همسایگی مقداری از پولی را که خودش نیاز داشت، به او داد. مرد که پول را گرفته بود، به همسایه قول داد که به محض اینکه پول‌دار شد، پول او را پس بدهد. اما برخلاف سخنش، دلش نمی‌خواست پول همسایه را پس بدهد. می‌خواست آنقدر پس ندهد تا همسایه به تنگ بیاید و سراغ پولش را بگیرد.

او از افراد دیگری هم به همین شیوه و به اعتبار پدرش پول قرض کرده بود. مرد جوان می‌خواست با این پول‌ها کالایی را بخرد و در انبار بگذارد تا گران شود و از این طریق سود کند.

چند روز بعد، همه پول‌هایی را که داشت، در جیب قبایش گذاشت و به بازار رفت تا آن کالا را خریداری کند. در میانه راه مردی ناشناس به او تنه زد و مرد جوان بر زمین افتاد. مرد ناشناس با عجله از آنجا دور شد.

مرد جوان اول نفهمید چه شده است. بعد که بلند شد و دست به جیب قبایش برد، فهمید که کیسه پولش نیست. بر سرش زد و گفت:«وای پول‌هایم... حالا چه کار کنم؟» در همان حال همسایه‌اش از آنجا رد می‌شد. او را دید و گفت:«چه شده؟ مگر تو نگفتی که هیچ پولی نداری؟» مرد جوان که خجالت‌زده شده بود، گفت:«بله! من اشتباه کردم، بار کج به منزل نمی‌رسد».

همیشه بهتر است که راستی و درستی را پیشه خود سازیم؛ چرا که بار کج به منزل نمی‌رسد.

عکس نوشته بار کج به منزل نمی رسد

انشا درباره بار کج به منزل نمی‌رسد به سبک داستانی

ضرب المثل بار کج به منزل نمی‌رسد در تشویق به راستی و درستکاری به کار می‌رود و می‌خواهد افرادی را که به بیراهه می‌روند متوجه کند که هرگونه ناراستی بی‌نتیجه و نابود خواهد بود؛ همانطور که عمل پسری که می‌خواست بار را کج بگذارد و به خانه ببرد، بی‌نتیجه ماند.

پسر پای تلویزیون نشسته بود و به خواهر شیرخوارش که گریه می‌کرد توجهی نداشت. مادرش داشت شام می‌پخت. شب مهمان داشتند، مادر گفت:«خورش را پختم و تا چند دقیقه دیگر برنج را می‌پزم. زود برو از نانوایی دایی‌ات دو تا نان بگیر برای ته دیگ برنج. دیرنکنی‌ها». پسر در حالی که غرولند می‌کرد از خانه بیرون رفت. نانوایی دایی دو تا کوچه بالاتر بود.

وقتی به کوچه رفت، دوستانش که فوتبال گل کوچک بازی می‌کردند، صدایش زدند و گفتند:«بیا با ما بازی کن». نمی‌دانست چکار کند. از یک طرف مامان گفته بود که برود نان بخرد و از طرفی فوتبال لذت بیشتری داشت. پسر نگاهی به پول توی دستش انداخت و نگاهی به بچه‌ها و همراه آنها مشغول بازی شد. با خودش گفت:«می‌گویم نانوایی بسته بود. صبر کردم تا باز شود و شروع به پخت کند». از این فکر خوشش آمد و با خیال راحت تا دم غروب وسط کوچه بازی کرد. بازی که تمام شد، بدو بدو رفت در نانوایی. پول را دراز کرد و گفت:«دو تا نان!» شاگرد نانوا پوزخندی زد و گفت:«دیگر نیاز نیست نان بخری. مادرت سلام رساند و گفت...»

حرفش تمام نشده بود که دایی سرش را از پشت تنور بیرون آورد و با اخم گفت:«این کارها خوب نیست. مادرت بنده خدا بچه به بغل آمد اینجا. داشت حرص می‌خورد. گفت تو را وسط کوچه دیده، آنقدر مشغول بازی بودی که حتی صدایش را هم نشنیدی. چه جوابی داری برایش؟»

پسر می‌خواست جوابی را که قبل از بازی آماده کرده بود به دایی بگوید، اما مادرش او را دیده بود پس دروغ و ناراستی فایده نداشت. آنقدر غرق بازی بود که اصلاً گذر مادرش را متوجه نشده بود. باری که قرار بود کج به منزل برسد، هرگز به منزل نرسید.

 

انشا در مورد بار کج به منزل نمی رسد! - قطره

www.ghatreh.com/news/nn40315483/انشا-مورد-بار-منزل-نمی-رسد
۸ آذر ۱۳۹۶ - دقت کنید که نیازی نیست ریشه اصلی را در انشای خود بیاورید، همین که متن نوشته شده شما، مفهوم ضرب المثل را برساند کافی است. در مطلب پیش رو، انشاهایی به شیوه مثل نویسی درباره بار کج به منزل نمی رسد برای شما نوشته ایم. در زمان نگارش انشاها به این نکته توجه داشتیم که بندهای مقدمه، بدنه اصلی و نتیجه گیری ...

بازنویسی ضرب المثل بار کج به منزل نمیرسد - انشا

ansha.ir/بازنویسی-ضرب-المثل-بار-کج-به-منزل-نمیرس/
بازنویسی ضرب المثل بار کج به منزل نمیرسد, در زمان های قدیم پسر جوان بازیگوشی در روستا زندگی می کرد که از قضا معلوم دستش کج بود و دزدی می کرد و سر اطرافیان. ... میشه یه انشاء دیگه در مورد بار کج به منزل نمیرسد بزارین همین الان میخوام ضروریه ... فقط اگه امکان داره میشه یه مقدمه برای این انشاءتواین سایت بنویسیدممنون میشم.

انشا بار کج به منزل نمی رسد - انشا

ansha.ir/category/انشاء-پایه-هفتم/انشا-بار-کج-به-منزل-نمی-رسد/
بازافرینی ضرب المثل بار کج به منزل نمیرسد. کتاب مهارت های نوشتاری پایه هفتم بار کج به منزل نمی رسد. در زمان های قدیم پسر جوانو بازیگوش در روستا زندگی می کرد که از قضا دستش کج بود و دزدی می کرد و سر اطرافیان خود را کلا میذاشت اما هر چه قدر دزدی می کرد و حق دیگران را می خورد نه خانه خوبی داشت و نه غذا درست حسابی برای خوردن ...

انشا در مورد بار کج به منزل نمی رسد - نکس لود

nexload.ir › مطالب سایت › انشا
انشا در مورد بار کج به منزل نمی رسد را میتوانید به صورت کامل و متنی پی دی اف برای گرفتن نمره 20 در مدرسه با رعایت اصول ادبی از سایت نکس لود دانلود کنید . ... شما میتوانید از این اشعاری که در ادامه براتون میزاریم داخل انشا یا در داخل متن بار کج بزارین و نوشته خودتونو پرمحتوا تر جلوه بدین . این اشعار را در اول یا در وسط و یا آخر انشا ...

انشا در مورد بار کج به منزل نمیرسد با مقدمه - ایرانی عکس

iraniax.ir › دانلود

۲۵ آذر ۱۳۹۵ - انشا در مورد بار کج به منزل نمی رسد یه چن سطر بگید دیگه – هم … www.hammihan.com/answer/34655. J A : راستی ودرستی از خصائص بسیار عالی انسان است که زندگی دنیا و آخرت انسان را با خیر و سعادت همراه می کند. تاریخ نشان داده است که دروغ چه زندگیها را

 

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشی رمز عبور؟
  • آرشیو
    کدهای اختصاصی